Kuda za vikend

Zelena vikend avantura: Bojčinska šuma

Kuda sa decom - Bojčinska šuma

                            

Obzirom da nas čeka leto koje nije najprijatnije u gradu, verujemo da vam se često mota po glavi pitanje – kuda za vikend. Vikend je definitivno prijatniji u zelenilu, koga u Beogradu ima sve manje. Predlog za vikend izlet za porodicu, nedaleko od centra Beograda, je Bojčinska šuma i njeni pomalo bajkoviti sadržaji.

Zašto je posebna Bojčinska šuma?

Bojčinska šuma se nalazi u opštini Sopot, između sela Ašanje, Progar i Boljevaca, između reke Save i kanala Jarčine, na prostoru od 670 hektara. Više od pola veka se koristi kao izletište. U odnosu na druga izletišta u Beogradu i okolini, Bojčinska šuma nije previše posećena. Deluje mirno i tiho, a svaka porodice koja je poseti može da pronađe neki kutak za sebe.

Od drveća dominiraju hrast, lipa i grab, a može se naići i na glog i dren, kao i mnogo lekovitih vrsta trava. Lokalno stanovništvo i ljubitelji fitomedicine najradije skupljaju lekovito bilje baš u Bojčinskoj šumi.

Kako do Bojčinske šume?

Čist vazduh i prelepa priroda su nadomak ruke Beograđanima jer postoje linije prigradskog saobraćaja do samog ulaza u šumu. Nalazi se na 30 kilometara od Beograda. Poseta Bojčinskoj šumi je jednostavna vlastitim automobilom, ako se ide preko Bežanijske kose, Ledina, Surčina i sela Jakovo i Boljevce. Može da se ide i autoputem E70, preko isključenja za aerodrom u Surčinu.

Zaštićene biljne i životinjske vrste

Kralj Aleksandar Karađorđević je Bojčinsku šumu koristo kao dvorsko lovište, a danas je ona mesto zaštite brojnih životinjskih vrsta. U šumi je pronađeno 185 biljnih vrsta, od koji 15 imaju status zaštićenih vrsta i čak 165 vrsta gljiva. Mogu se sresti brojne interesantne ptice, čak 108 vrsta. Posetioci mogu da vide jelene, zečeve i divlje svinje, kao i brojne vrste gmizavaca i vodozemaca.

Šta je sve u ponudi?

Lepotu šume čini i jedan neobičan ugostiteljski objekat – Bojčinska koleba sa neobičnim i vrlo privlačnim kućicama pokrivenim trskom. Autentične su podjednako spolja i iznutra, tako da posetioci imaju utisak da su ušli u neku drugu epohu, na primer XIX vek u starom Sremu. Gostima je na raspolaganju sjajna domaća kuhinja, od koje se posebno ističu specijaliteti od mangulice.

U okviru Bojčinske kolebe dostupno je prenoćište sa francuskim ležajevima, klima uređajima i svim drugim uobičajenim aparatima.

Posebno lepo iskustvo za decu, ali i odrasle, je šetnja šumom na konju iz konjičkog kluba Bojčin. Svi koji se pitaju kuda sa decom i kako ih animirati kad su već sve videli u Beogradu, sada imaju ideju za odličan provod i nezaboravne uspomene. Druga sjajna stvar koja sigurno ostaje u lepom sećanju najmlađih je vožnja fijakerom kroz šumu. Prelepi beli konji, lipicaneri u sinhronom kasu sa fijakerom deluju danas pomalo nestvarno.

Ukoliko se uputite u šumu, dopašte vam se i lepo obeležena trim staza dugačka 2000 metara.

Nedaleko od Bojčinske šume nalazi se etno salaš Stremen sa prijatnim ambijentom i domaćom kuhinjom.

Lepo iskustvo može da bude i poseta manastiru Fenek koji je izgrađen u XV veku, a odlikuje ga za naše manastire neobična arhitektura koja je karakteristična za srednji vek.

Letnja pozornica

Posebnu pažnju svake godine privlači letnja pozornica koja se nalazi na početku šume i kulturno-umetnički festival Bojčinsko kulturno leto. Svakog vikenda od maja do septembra na letnjoj sceni se smenjuju koncerti, pozorišne predstave i poetske večeri. Svi programi su besplatni i namenjeni su svim uzrastima.

Vidi još: Beogradska planina je prava oaza: sve što vas očekuje na Avali.

Možda će ti se svideti i

Kuda sa decom - Avala
Kuda za vikend

Beogradska planina je prava oaza: sve što vas očekuje na Avali

Ako razmišljate kuda za vikend najbliža planina Beogradu – Avala je odličan izbor iz mnogo razloga. Na samo pola sata
Kuda za vikend

Vikend avantura: kuda sa decom u Novom Sadu?

Novi Sad je grad iz kog deca ne žele da se vrate kući. Široke i pretežno mirne centralne ulice su
sr_RSSerbian