Deca koja stasavaju u Beogradu imaju niz privilegija u odnosu na decu iz drugih gradova. Najpre dostupnost kulturnih, edukativnih i zabavnih sadržaja nekih od vrlo važnih institucija u našoj zemlji. Ako se pitate kuda sa decom koja idu u osnovnu školu, možemo reći da postoji mnogo mesta o kojima ćemo pisati koja su vrlo vredno iskustvo za svako školsko dete. To su pozorišta, muzeji, sportski centri, zoološki vrt i mnoga druga mesta koja utiču na razvoj dece. Ako se pitate kuda sa decom, odgovor sledi:
Muzej nauke i tehnike
Jedan od najinteresantnijih muzeja za decu je Muzej nauke i tehnike koji ima svojih pet stalnih postavki: Čovek i tehnika, Galerija igračaka, Naučna igraonica, Medicina u Srbiji i Muzej banjskog lečenja. Pored redovnih postavki, posetioci mogu da učivaju tematskim izložbama, kao što je „Leta pre neta“, koncertima i radionicama.
Muzej je pogodan i za posetu dece vrtićkog uzrasta, već od četvrte godine, a posebno je interesantan školskoj deci. Veliko interesovanje će izazvati segment koji se odnosi na razvoj štampe i računara, koji su na početku bili zaista velikih dimenzija.
Muzej se nalazi u Skender-begovoj ulici, broj 51 i otvoren je radnim danima od 10 do 18 časova.
Javni akvarijum i tropikarijum
Jedno od najimpresivnijih mesta za decu je sigurno Javni akvarijum i tropikarijum koji se nalazi na Dedinju (Milenka Vesića 3). Na jednom mestu je moguće videti mnoštvo životinja, pre svega riba i gmizavaca iz celog sveta.
Deci će pažnju privući brojni bioptoni akvarijumi sa neobičnim ribicama, koje dele prostor baš kao što čine u prirodi. Posebno je impresivno posetiti sobu sa gušterima i zmijama. Neke od zmija zaposleni izvode iz njihovih terarijuma i posetioci mogu da se slikaju sa njima u rukama.
Osim izložbenog dela, posetioci mogu da uživaju u divnim dokumentarnim filmovima u maloj bioskopskoj sali ili da se prošetaj tropskom baštom sa brojnim egzotičnim biljnim vrstama.
Muzej Nikole Tesle
Za nešto stariju školsku decu poseta Muzeju Nikole Tesle predstavlja posebno iskustvo. U okviru stalnih postavki posetioci mogu da vide kako izgledaju i kako funkcionišu Teslini izumi. Deca imaju priliku da se upoznaju detaljno sa životom i tehničkim otkrićima zahvaljujući sjajnim kustosima koji ih predstavljaju.
Svakog ponedeljka od 10 časova je dostupan program stručnog vođenja za decu od 4 do 7 godina kroz redovnu postavku, sa posebnim osvrtom na Teslino detinjstvo. Ova interesantna tura traje pola sata i dostupna je uz prethodno zakazivanje.
Pozorištance Puž
Ovo dečije pozorište ima kultni status zahvaljujući osnivaču, poznatom glumcu i reditelju Branku Kockici. Deca imaju prilike da uživaju u divnim predstavama prilagođena svom uzrastu, ali i da postanu „pozorišna bića“ kako to naziva osnivač.
Svakako je poseta Pozorištancu Puž jedna od najlepših uspomena na detinjstvo velikom broju generacija Beograđana do sada. Ako se pitate kuda sa decom – mi glasamo za Pužić!
Muzej Jugoslavije
Ukoliko želite detetu da približite period stare Jugoslavije i dočarate njene specifičnosti i duh, neizostavna je poseta Muzeju Jugoslavije. Muzej čini stalna postavka eksponata koji su simboli SFRJ Jugoslavije od njenog osnivanja pa sve do kraja.
Deci je posebno interesantno autorsko vođenje izložbe „Ježeva kućica – izmišljanje boljeg sveta“. Izložba je inspirisana poemom Branka Ćopića Ježeva kućica bavi se nematerijalnim kulturnim nasleđem Jugoslavije. Deca imaju prilike da kroz radioničarski rad, poligon za igru i interesantne eksponate dožive pojedinosti iz života Jugoslavije. Izložbe namenjene deci su interaktivne, neguju dijalog i slobodu izražavanja.
Opservatorija u Zvezdarskoj šumi
U idiličnom prostoru Zvezdarske šume nalazi se kompleks zgrada Astronomske opservatorije. Kompleks je izdrađen 1924. godine, dok je Institut – atronomska opservatorija osnovan čak 1887. godine kao samostalna institucija. Početkom XX veka njen direktor je bio veliki naučnik Milutin Milanković.
Posetioci mogu da vide izuzetno vredan kompleks koji se sastoji od upravne zgrade i nekoliko paviljona vrlo interesantne modernističke arhitekture, pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Najinteresantniji je središnji, največi paviljon sa velikim teleskopom. Astronomska opservatorija se nalazi u Volginoj ulici broj 7 i otvorena je za posete radnim danima do 17 časova. Grupne posete je potrebno zakazati mejlom ili telefonom.
Kuda sa decom u Beogradu?
Za sve koji se često pitaju kuda sa decom u Beogradu imamo rešenje – mobilna aplikacija KUDA SA DECOM. Reč je modernom servisu za roditelje i sve druge osobe posvećene deci, uz pomoć koga se dobijaju personalizovane informacije o dešavanjima i preporučenim aktivnostima sprem afiniteta, trenutnog vremena i trenutne lokacije korisnika.
Uz pomoć aplikacije KUDA SA DECOM sve aktivnosti i aktuelna dešavanja su vam na dlanu i pomažu vam da kreirate nezaboravne trenutke sa svojim najmilijima.