Mnogi roditelji danas imaju dilemu kakav stav da zauzmu po pitanju korišćenja interneta, naročito društvenih mreža. Činjenica je da deca danas rano dobijaju telefone i pristup internetu, ali ne znaju na kakve sve opasnosti i nepoželjne stvari mogu da naiđu. Zato je poželjno da roditelji imaju u vidu brojne teme koje se odnose na bezbednost dece na internetu. Jedna od važnijih je upravo bezbednost dece na društvenim mrežama i načini kontrole od strane roditelja.
Bezbednost dece na društvenim mrežama
Centar za nestalu i zlostavljanu decu ima čitav niz preporuka za roditelje u vezi bezbednosti dece na društvenim mrežama, koje ovom prilikom prenosimo.
Kako centar navodi, prva stvar koju roditelji treba da čine je da detetu ukažu na činjenicu da na internetu nisu svi iskreni i da postoje realne opasnosti. Naravno, spram uzrasta deteta i na način koji ga neće previše uznemiriti.
Roditelji najpre treba da se upoznaju sa pojmom Goominga i da budu otvoreni da primete prve znake groominga kod deteta. To su razne varijanate prikrivanja komunikacije na internetu sa detetove strane (skrivanja stranica koje posećuje i kontakata, promene ponašanja, zamišljenost, potištenost, bes, agresija).
Da bi mogli da preveniraju neželjene situacije i osiguraju bezbednost dece na društvenim mrežama, roditelji ne treba da brane da deca imaju profile na društvenim mrežama. Ukoliko deca to ne mogu da rade slobodno, postoji verovatnoća da će to činiti tajno. Centar predlaže da i roditelji imaju profile na istim mrežama kao i deca, tj. da budu međusobno prijatelji i/ili pratioci. Tako roditelji imaju znatno bolji uvid u kontakte koje dete ima na internetu.
Ukoliko dete i postane žrtva groominga, to ne treba da bude razlog za grdnju jer dete svakako ništa nije krivo. Deca treba da znaju da osobama koje upoznaju na internetu nikada ne treba da šalju svoje lične podatke, kao ni lične podatke članova porodice. To uključuje i slanje ličnih fotografija. Nikada ne treba da ugovaraju susrete sa osobama koje su upoznali na internetu. Roditelji treba da daju odobrenje da se instaliraju novi programi i video igrice. Sve što deca primete neobično i sumnjivo, treba najpre da pokažu roditeljima.
Aplikacije za roditeljsku kontrolu
Aplikacije za roditeljsku kontrolu na internetu omogućavaju roditeljima da imaju uvid u to šta njihova deca posećuju na internetu. Aplikacije omogućavaju i da roditelji pronađu lokaciju gde im se dete tačno nalazi. One su način da roditelji saznaju sa kim deca komuniciraju na društvenim mrežama i koliko vremena na njima provode. Putem aplikacija mogu i da se blokiraju neželjeni sadržaji.
Popularne aplikacije dostupne su za android i iPhone telefone i koristi ih sve veći broj roditelja širom sveta. Kompanije YouTube i Nintendo razvile sopstvene aplikacije za roditeljsku kontrolu kojima se mogu blokirati neželjeni sadržaji i ograničiti vreme provedeno na platformama.
Vreme provedeno na internetu
Iako vreme provedeno na internetu može da se ograniči putem različitih aplikacija, razgovor sa detetom je ipak nezamenljiv. Roditelji treba da postave zdrave granice u korišćenju interneta u razgovoru sa decom. To je, prema preporuci većine psihologa i specijalnih pedagoga, najbolji način da se dete orijentiše u odnosu na sadržaje na internetu.
Lepo osmišljeno zajedničko vreme dece i roditelja je najbolja prevencija od preterivanja u korišćenju interneta. Bezbednost dece na internetu je opširna tema o kojoj roditelji mogu naći brojne korisne sadržaje na sajtu pametnoibezbedno.gov.rs koji je kreiran kao projekat Ministarstva informisanja i telekomunikacija.
Vidi još: Specijalni pedagog Zorica Zarić: koliko vremena pred ekranom je previše?