Razvojni problemi

Tantrumi, pakao za roditelje ili prilika za razvoj odnosa?

Kuda sa decom - tantrumi

Verovatno da nema roditelja koji se bar jednom u životu nije našao u situaciji da mu dete ima izlive besa koji su intenzivni i dugotrajni. Kako se radi o maloj deci koja nisu u mogućnosti da osveste i verbalizuju svoje emocije, roditeljima takva pojava često deluje kao enigma. Tantrumi su prava noćna mora za roditelje.

Šta su tantrum?

Mnoge roditelje zatekne situacija u kojoj njihovo dete pokazuje intenzivan bes i tek kroz vreme saznaju da njihovo dete zapravo ima tantrume. Tantrumi su intenzivne manifestacije emocija kao što su bes, ljutnja, razočarenje, nezadovoljstvo. Njihova manifestacija je silovita, bučna i svakako vrlo nezgodna za roditelja. Prepoznaje se kao vrištanje, zacenjivanje, bacakanje po podu, lupanje predmetima, valjanje po podu, bežanje od roditelja, haotično trčanje. Manifestacije tantruma su individualne i mogu trajati i do desetak minuta.

Kada se javljaju?

Javljaju se kod dece u ranom uzrastu, obično od godinu i po do tri godine, ali ređe mogu da počnu već od prve godine, kao i da traju do četvrte. Podjednako su učestali kod deca oba pola.

Mnogi roditelji će reći da kod njihove dece tantrumi nailaze iznenada i da ne mogu da utvrde zašto se to događa.

Zašto dolazi do pojave tantruma?

Ove neprijatne pojave za roditelje nastaju usled nezrelosti nervnog sistema deteta, kao i zbog nemogućnosti da se emocije regulišu na mirniji način. Tantrumi su deo emocionalnog zdravlja deteta i ne mogu se posmatrati samo kao negativna pojava, iako predstavljaju problem roditeljima. Oni se javljaju kao odgovor na stres, čime se on ujedno i oslobađa, te dete prevazilazi svoje trenutne frustracije i uči o sopstvenim emocijama. Pojava tantruma je podjednak stres i za roditelje i za dete.

Može da se kaže sa faktora za pojavu tantruma ima više i da je svako dete priča za sebe.

Među faktorima koji se vezuju za pojavu tantruma se izdvajaju:

  • Umor
  • Glad
  • Previše uzbuđenja
  • Nemogućnost deteta da vlada situacijom
  • Previše postavljenih ograničenja (prečesto izrečeno NE)
  • Nemogućnost da izrazi svoje emocije verbalno ili na drugi način

Šta roditelji mogu da učine kada se tantrum desi?

Važno je znati da objašnjenja i podizanje tona na dete za vreme pojave tantruma ne daju efekat. Najbolje što roditelji mogu učine u takvoj situaciji je da ostanu smireni i strpljivi koliko je moguće. Tantrumi retko traju duže od par minuta, a za to vreme roditelji treba da se detetu obraćaju smirenim glasom.

Ideje koje možete da pokušate da upotebite u takvoj situaciji:

  • Zagrlite dete iako viče, vrišti i bacaka se. Vaš mir i pribranost će svakako delovati umirujuće na dete, a da li će to biti dovoljno da se smiri ne znamo. Zagrljaj predstavlja dobru informaciju koja dolazi do deteta u smisu da mu govori da je i dalje voljeno i da može da se osloni na roditelje.
  • Govorite nešto što znate da dete umiruje (pominjanje omiljenih likova iz crtaća, pesmice) tihim i mirnim glasom. Dete se može ubrzo utišati da bi čulo ono što voli inače da sluša.
  • Izmestite se sa lokacije na kojoj je nastao tantrum- ukoliko dete doživljava tantrum na igralištu, ponesite ga do obližnje klupe gde je mirno i nema dece. Promena lokacije i okolnosti može delovati umirujuće na dete.
  • Nemojte dete ostavljati samo jer ne može samostalno da smiri jake emocije. Detetu je potrebna podrška da se izbori sa emocijama koje ga preplavljuju.

I generalno tokom perioda kada se tantrum ponavljaju:

  • Pokušajte da obezbedite rutinu kroz planirane dnevne aktivnosti kojih ćete se držati. Jedna od stvari koja može značajno da remeti detetov mir je pomeranje vremena poslepodnevnog sna. Dete kome se spava i koje je umorno od dnevnih aktivnosti ima značajno više šanse za pojavu tantruma.
  • Dozvolite detetu da ima izbor (bira između dve igračke, dve majice koje će obući) i da tako bude aktivno u donošenju odluka. Kada se detetu sve unapred odredi, odnosno kada se ne poštuje njegova volja ponekad se stvara frustracija koju ono ne može da reguliše.
  • Objasnite detetu da razvijanje veština dolazi postepeno. Mnoga deca se osećaju lose kada ne mogu da postignu veštine  koje imaju deca u njihovom okruženju. Roditelji treba da primete kada nastane takva frustracija i da o tome strpljivo razgovaraju sa detetom.
  • Pokušajte da razgovarate o emocijama u skladu sa detetovim uzrastom. Najčešće deca od treće godine već umeju da verbalizuju dosta emocija ukoliko su sa njima upoznata kroz razgovor. Prenesite im svoje različite emocije u odgovarajućim situacijama i obrazložite svoje ponašanje u vezi sa njima.

Tantrumi su izazov, ali i prilika da roditelj i dete učvrste svoj odnos baziran na poverenju, sigurnosti i ljubavi.

Gde potražiti pomoć?

Roditelji koji imaju dileme ili zabrinutost u vezi pojave tantruma kod dece, mogu da se jave u savetovalište u okviru lokalnog Doma zdravlja. Takođe, na raspolaganju su savetnici – pedagozi u predškolskim ustanovama, kao i dečiji psiholozi iz privatne prakse.

Tantrumi su česta pojava kod dece vezana za prirodne razvojne faze deteta. Retko ukazuju na problem koji bi trebalo rešavati kod dečijeg psihoterapeuta, ali savetovanje roditelja je uvek poželjno.

U okviru aplikacije KUDA SA DECOM roditeljima su na raspolaganju brojne psihološke radionice na kojima je jedna od čestih tema upravo pojava tantruma kod dece. Više o aplikaciji pročitajte OVDE.

Možda će ti se svideti i

Kuda sa decom - logoped
Razvojni problemi

Kada je vreme za logopeda, a šta roditelji mogu da ispravljaju?

  • мај 4, 2024
Veliki broj dece predškolskog uzrasta ima problem sa nepravilnim izgovorom glasova, što može da predstavlja problem za razvoj samopouzdanja kod
Kuda sa decom - sukobi dece u porodici
Razvojni problemi

Da li ste sudija prilikom sukoba vaše dece?

  • мај 20, 2024
Da li vam se čini da sukobi među braćom i sestrama mogu da budu vrlo dramatični? Uznemiravajuće agresivni i česti?
sr_RSSerbian