3-6 Godina

Da li je rano da predškolsko dete posećuje muzeje?

Kuda sa decom - muzej

Svi roditelji koji imaju decu od tri do šest godina povremeno se sretnu sa ponudom vrtića o izletima i posetama muzejima. Mnogim roditeljima ovakve aktivnosti sa malom decu deluju nepotrebno jer su deca mala da bi razumela sve što mogu da vide. Ipak, rano uvođenje kulturnih sadržaja u život dece ima veliki značaj. Muzej jeste odlično mesto za posetu već od treće godine.

Ponašanje u muzeju

Najpre deca mogu da nauče koje je to primereno ponašanje kada se nađu u muzeju ili galeriji. Na primer, deca instinktivno žele sve da pipnu i da trče kroz velike interesantne prostorije muzeja. Verovatno da eksponate neće moži dobro da vide i razumeju, ali to se od njih i ne očekuje u tom periodu. Iznenadiće ih pravila ponašanja koja će upravo u tom ranom periodu svog života prihvatiti bez otpora.  

Sva je prilika da će dete koje rano posećuje muzeje i kasnije to rado činiti u odraslom dobu. Na taj način se stvara kod dece senzibilitet za kulturne sadržaje i pozitivan odnos prema opštem obrazovanju.

Prilagođen program

Mnogi muzeji u Beogradu imaju program prilagođen  najmlađim posetiocima. Obično se radi o radionicama za decu predškolskog i školskog uzrasta na kojima se obrađuju aktuelne teme (Božić, Uskrs, dan rada, dan dece, sećanje na oslobođenje grada). Neki od muzeja takve radionice imaju tokom cele godine, dok su drugi povremeno angažovani sa najmlađom publikom.

Lep primer muzejske aktivnosti za najmlađe dolazi od Narodnog muzeja koji svake nedelje, tokom školske godine, organizuje radionice. Na radionice je potrebno prijaviti se ranije jer su mesta ograničena. Sličnu praksu imaju i Muzej nauke i tehnike, Istorijski muzej i Muzej Jugoslavije.

Učestvovanje u radionicama je deci obično vrlo uzbudljivo i žele da ponove. Naročito kada se radi o prazničnim radionicama kada nose kući rukotvorine koje su napravili na radionici.

Porodična iskustva

Odlazak u muzej sa mamom i tatom je posebno iskustvo za mališane jer im je vrlo bitno da svoje neposredne utiske dele sa njima. Zajednička poseta muzeju se pamti znatno duže nego što je slučaj sa vrtićkim posetama. Dete uči od roditelja kako treba da se ponaša u muzeju, šta zavređuje posebnu pažnju, a šta možda nije u skladu sa porodičnim vrednostima.

Roditeljima su na raspolaganju i porodične ulaznice koje su obično znatno povoljnije nego pojedinačne. U našim muzejima je dozvoljeno fotografisanje što je deci posebno interesantno, a predstavlja i lepu uspomenu.

Narodni muzej, Muzej iluzija i Muzej Jugoslavije imaju i lepe kafiće u kojima možete napraviti pauzu tokom posete. Izvesno je da je pauza mlađoj deci zaista potrebna, naročito u Narodnom muzeju koji zahteva nekoliko sati za obilazak.

U Narodnom muzeju rade kvalitetni kustosi koji umeju da priđu deci na adekvatan način. Na primer, za decu od tri do šest godina adekvatna aktivnost može da bude traženje životinja na slikama iz različitih epoha. Odlično iskustvo deca mogu da imaju sa volonterima i stažistima sa katedre za istoriju umetnosti koji na lep način prilaze mališanima.

Aplikacija po meri porodice

Ukoliko želite da vaše dete odrasta sa kulturnim sadržajima prilagođenim njegovom uzrastu, ali ne možete da ispratite sve termine radionica, imamo rešenje. To je aplikacija – KUDA SA DECOM!

Aplikacija predstavlja moderan servis za roditelje koji im pruža personalizovane informacije o dešavanjima za decu u svim beogradskim opštinama. Na jednom mestu se nalaze sve informacije o zabavnim, edukativnim, sportskim i kulturnim dešavanjima za decu. Roditeljima, nakon instaliranja aplikacije dolaze selektovane informacije u skladu sa odabranim kriterijumima i njihovom trenutnom lokacijom.

Možda će ti se svideti i

Kuda sa decom - lego
3-6 Godina

Gde su i kako nastale logo kocke?

  • мај 23, 2024
Legendarne Lego kocke su decenijama među najtraženijim igračkama. Deca svih uzrasta ih obožavaju, a roditelji i pedagozi se slažu da
Kuda sa decom - stare dečije igre
3-6 Godina

Dečije igre koje smo zaboravili da naučimo našu decu

  • јун 23, 2024
Dečije igre iz XX veka su danas u najvećoj meri zamenjene digitalnim sadržajima koji deci ne omogućavaju pravilan fizički razvoj
sr_RSSerbian